Energiamess

Eesti keeles rus eng

Energiamessi toimumise aeg ja koht

28.09.2019, Rakvere keskväljak, kell 11-17, sissepääs tasuta

Esitleja

Suurtoetaja

Rakvere
Friedrich Fromhold Martens 1878

Martensi väljak asub Pärnu südalinnas

Pärnu linnasüdames asuv linnaväljak, mis paikneb aadressil Hommiku tn 2a, sai 20. septembril 2012 nime Pärnuga seotud maailmakuulsa õigusteadlase Fridrich Fromhold Martensi järgi. Martensi väljakut ümbritsevad Pärnu kolm suurt kaubandus- ja meelelahutuskeskust Pärnu Keskus, Port Artur 1 ja Port Artur 2.

Fredrich Martens on olnud Pärnu linna aukodanik 1901. aastast.

Friedrich Fromhold Martens (Fjodor Fjodorovitš Martens, 1845-1909) oli Eesti päritolu Venemaa keisririigi õigusteadlane, diplomaat, vahekohtunik ja ajaloolane, kes andis suure panuse tänapäevasesse rahvusvahelisse õigusse.

Martensist kujunes oma aja juhtivaid rahvusvahelise õiguse õpetlasi, kes süstematiseeris kõik Venemaa poolt aegade jooksul välisriikidega sõlmitud lepingud ja kirjutas rahvusvahelise õiguse õpiku, mida juurakäsiraamatuna tuntakse kogu maailmas veel tänapäevalgi.

Martens oli esimene Vene õigusteadlane, kes võttis kasutusele „tsiviliseeritud rahvaste“ mõiste, mida tänapäeval hinnatakse esimese katsena siduda õigusloomesse „tsiviliseeritud riigi“ mõiste. Selle mõõdupuuks on inimõigused, mis konkreetses riigis on „teoreetiliselt ja tegelikult kaitstud“.

Õigusteaduses on Martens tuntud eeskätt Martensi klausli autorina, mille kohaselt tuleb okupeeritud alade tsiviilelanikke ja sõdijaid kohelda vastavalt rahvusvahelise õiguse põhimõtetele, mis omakorda lähtuvad tsiviliseeritud rahvaste või riikide praktikast, puhtast inimlikkusest ja avalikust südametunnistusest.

Martens teenis Venemaa kõrgetes riigiametites ja kuulus ühtlasi alalise liikmena Haagi rahvusvahelise tribunali koosseisu. Diplomaadina osales ta näiteks Vene-Jaapani rahukõnelustel 1905. aastal USA-s.

Ajaloolise seigana võib välja tuua, et Martens aitas rahu sõlmida Vene-Jaapani sõjas, kuhu mobiliseeriti ka pärnumaalasi. Pärnumaalasi värvati sõtta 1904. aastal Hommiku 4 elamus - nüüd kannab selle maja tagune linnaväljak sõda lõpetada aidanud õpetlase nime.

Offcanvas

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.